Experti se shodují, že právě teď je vhodná doba na nákup nemovitosti. Neexistují totiž důvody k poklesu jejich cen. Poslední dva roky nejevili Češi o nákup rezidenčních nemovitostí nijak velký zájem. Proč bydlení ve vlastním bytě nebo domě oddalovali? Zejména kvůli vysokým úrokovým sazbám, drahým energiím a potravinám a s nimi související inflaci.
Situace se ale začíná měnit. Hypoteční trh, který byl dříve „zmrazený“, se znovu rozhýbal. Lidé již dále neodkládají nákup vlastního bydlení na nedohledno a akceptují i dražší hypotéky. Část realitních odborníků a investorů se shoduje, že právě teď je ten pravý čas na koupi nemovitosti, jelikož jejich ceny pravděpodobně dále porostou. Takže pokud uvažujete o vlastním bydlení, neváhejte.
V posledních dvou letech prošly ceny nemovitostí určitou korekcí. Bohužel však hlavně v méně atraktivních lokalitách a u energeticky náročných budov, tam ceny dokonce klesaly. Naopak v energeticky úspornějších nemovitostech, především ve velkých městech a jejich okolí, došlo ke zpomalení růstu cen, když se někde zadařilo, ceny jen stagnovaly. Očekává se, že právě v těchto exponovaných lokalitách ceny opět porostou.
Další segment, který zaznamenává růst cen, jsou pozemky. Zvláště stavební parcely v okolí velkých měst jsou atraktivní investiční příležitostí pro lidi s volnými prostředky. I jejich ceny by měly dle prognóz i nadále růst.
Během ekonomických krizí v minulosti, jako byla například ta v roce 2008, došlo k masivnímu odprodeji nemovitostí. Avšak tentokrát si lidé své byty a domy podrželi. Dopad krize na trh s nemovitostmi byl proto výrazně menší, než se očekávalo. Lidé se navíc přizpůsobili tomu, že úrokové sazby hypoték se pohybují kolem pěti procent. Zároveň se smířili s tím, že dlouhodobě budou muset u hypoték akceptovat pravděpodobný úrok okolo tří až čtyř procent.
Dalším problémem, který ovlivňuje stálost, respektive růst cen bydlení, je dlouhodobě nedostatečná nabídka nemovitostí. Schvalovací procesy pro nové stavby v Česku trvají mnohem déle než v ostatních zemích – zatímco v Polsku se povolení stavby vydává za šest měsíců, v Česku to může trvat až šest let. To se samozřejmě odráží na cenách, kdy lidé musí započítat náklady na čas i financování. Nízká nabídka a vysoká poptávka tak tlačí ceny nahoru. Dokud se to nevyřeší, moc důvodů ke změně stávajícího trendu nebude.
Očekávané zlepšení situace nepřinesl ani nový stavební zákon. Naopak, situace se může ještě zhoršit kvůli technickým problémům, které provázejí digitalizaci stavebních úřadů. Tento proces povolování staveb se tak paradoxně ještě více prodlužuje.
Ke zlepšení situace nedošlo ani poté, co vstoupil v platnost nový stavební zákon. Problémů v poslední době naopak spíše přibývá. Typicky jsme to mohli vidět například na digitalizaci stavebních úřadů. Ta v konečném důsledku kvůli technickým potížím povolování ještě více prodloužila.
Podle expertů je tedy momentálně ideální doba k nákupu nemovitostí. Přestože každý zájemce musí sám zvážit své možnosti, situace na trhu, nový stavební zákon a problémy s povolováním staveb ukazují na to, že ceny nemovitostí porostou i nadále. Pro ty, kteří uvažují o koupi nemovitosti, ať už pro vlastní bydlení, nebo jako investici, nastal vhodný čas jednat.
Zdá se, že realitní trh v Brně a celkově v Jihomoravském kraji bude v roce 2025..
V posledních letech se na trhu s nemovitostmi objevil znepokojivý trend, který se..
Když hledáte nové bydlení, tvoří prohlídka nabízeného bytu nebo domu jeden z..