Přemýšlíte o prodeji nemovitosti, ale nevíte, kde začít? S naším průvodcem budete mít všechny potřebné informace. I když se do této výzvy pouštíte poprvé, naše tipy vám pomohou zvládnout celý proces rychle a efektivně. Pojďme se společně podívat, jak na to!
Než začnete s prodejem, důkladně zvažte svůj záměr. Je důležité překontrolovat nemovitost na případné právní vady, hypotéky, nájemní smlouvy, věcná břemena nebo exekuce. Správně stanovte cenu nemovitosti na základě reálných prodejních cen a připravte všechny důležité dokumenty: výpis z katastru nemovitostí, nabývací titul, projektovou dokumentaci a energetický průkaz.
Víte tedy už, co prodáváte. Dále přemýšlejte nad strategií. Pokud máte zkušenosti a netlačí vás čas, můžete zvolit samoprodej. Pokud však potřebujete prodat rychle, vlastníte luxusní či atypickou nemovitost, je ideální využít služeb realitní kanceláře. Pro ty, kteří potřebují peníze ihned nebo jim hrozí exekuce, je vhodný okamžitý výkup.
První dojem je klíčový. Proto je příprava nemovitosti na prodej velmi důležitá. Využijte home staging – drobné opravy, vyčištění, vymalování a vyklizení přebytečných věcí mohou výrazně zvýšit atraktivitu vaší nemovitosti. Profesionální fotografie a videoprohlídky přitáhnou pozornost k vašemu inzerátu. Vytvořte také 2D a 3D půdorysy, aby si zájemci lépe představili prostor. A zní to možná neuvěřitelně, ale zásadní je třeba i vůně uvnitř bytu nebo domu.
Nezbytná je také efektivní propagace. Publikujte inzerát na nejnavštěvovanějších realitních portálech a nezapomeňte využít sociální sítě, jako Facebook nebo Instagram. V případě dražších nemovitostí se vyplatí investice do placených reklam a PPC na Google. Zájemce může přilákat samozřejmě i plachta umístěná přímo na nemovitost.
Po prohlídce je vždy vhodné získat zpětnou vazbu a udržet zájem. Zájemcům proto zavolejte a ptejte se na jejich názor. Při vyjednávání se dohodněte na všech podmínkách prodeje – včetně ceny, způsobu úhrady a výši rezervační zálohy.
Dalším krokem je sepsání a podpis všech potřebných smluv. Je jich několik druhů a je nezbytné se v nich vyznat. Není na škodu pozvat si za tímto účelem advokáta: Rezervační smlouva shrnuje dohodnuté podmínky a zaručuje, že k obchodu dojde. Smlouva o smlouvě budoucí kupní se uzavírá při sjednávání úvěru a zavazuje obě strany splnit dohodnuté podmínky. Kupní smlouva je nejvýznamnější dokument. Zástavní smlouva řeší zřízení zástavního práva na nemovitost a smlouva o úschově zajišťuje bezpečný převod peněz i nemovitosti.
Po podpisu kupní smlouvy a složení celkové částky do úschovy převedete vlastnické právo zápisem do katastru nemovitostí. Po převodu získáte peníze z úschovy a sepíšete předávací protokol.
Nyní, když máte všechny potřebné informace, jste připraveni začít s prodejem nemovitosti. Přesto, pokud budete chtít využít služeb realitní kanceláře, neváhejte nás kontaktovat.
Hodně štěstí!
Plánujete investovat do nemovitostí? Pokud ano, věřte, že nikdy není pozdě začít! Je..
Vlastníte byt, dům, pozemek nebo komerční prostor? Pak byste měli věnovat pozornost dani..
Majitelé nemovitostí se konečně dočkali. Vláda schválila novelu zákona, kterou ocení..